Jak přihlásit MŠ do projektu?

Rádi byste svou mateřskou školu přihlásili do projektu a nevíte jak? Podívejte se zde.

Stravování v MŠ

Jak vypadá stravování v mateřských školách a co musí MŠ dodržovat naleznete tady.

Spotřební koš

Složení stravy v mateřských školách se řídí, mimo jiné tzv. spotřebním košem, který je uveden ve Vyhlášce 107/2005 Sb., o školním stravování (platná po 1. 2. 2015).

Legislativně je stanoveno deset skupin potravin (maso, ryby, mléko, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, tuky, cukry, brambory, luštěniny atd.) a jejich doporučená spotřeba na žáka a den.

Obvykle se spotřební koš mateřských škol uvádí za měsíc, ale vychází právě z denních dávek. Jeho dodržování zajišťuje přísun potřebných živin. K jednotlivým komoditám přikládáme konkrétní doporučení a rady a tipy, jak splňovat legislativní i výživové požadavky.

Nutriční doporučení MZČR

V září roku 2015 vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR dokument s názvem Nutriční doporučení (ND). ND je souborem doporučení, která mají vést školní jídelny k nutričně vyváženému a pestrému jídelníčku.

Při hodnocení jídelníčku v projektu Cepík je proto použito i toto doporučení, pro lepší přehled o možných změnách v jídelníčku vzhledem k platné legislativě.

Jak upravit jídelní lístek v MŠ?

Jak lze upravit jídelní lístek tak, aby byla dodržena nutriční doporučení MZČR, naleznete v této sekci.

Zapojené MŠ

Jaké mateřské školy se již našeho projektu zúčastnily?

Recepty

V rámci projektu Cepík každoročně pořádáme školení kuchařek v Gastrostudiu Bidfood v Kralupech nad Vltavou. Recepty na pokrmy, které se vařily a ochutnávaly, naleznete v této sekci.