Zdravá výživa

Pár slov na úvod …

Děti jsou po narození až do prvního roku života pasivními příjemci jídla. Jídlo si aktivně nevybírají. Jinak řečeno co rodiče dají, to jedí. Samozřejmě i zde jsou výjimky, ale ty spadají hlavně do rukou dětského lékaře.

jogurtPo prvním roce dochází u dětí z pohledu výživy k dramatickým změnám. Děti, se stávají aktivními konzumenty. To sebou přináší i složité chvíle, kdy rodiče „bojují“ s dítětem, protože dobrý jedlík najednou stravu odmítá, oblíbené jídlo dítě už jíst nechce a nic nového, ani sebelépe zamaskovaného, do pusy nedá.

A to nemluvě o předškolácích. I když se doma snažíte o zdravou výživu, babička nebo sousedka v dobré víře vezme dítě za odměnu do McDonaldu anebo alespoň pravidelně přináší čokoládu, bonbony a sušenky aby vnouče nestrádalo. A když jdou společně s tatínkem na hokej, tak se dítko velice důrazně dožaduje párku v rohlíku. Bohužel na rozdíl od hokejistů vždy vyhraje.A pak uslyšíte větu, která je určitě pravdivá, nicméně někdy velice těžko naplňována.

"Je nezbytné, aby rodiče měli nad stravou dítěte určitý dohled. Aby dítě už v tomto raném dětství pochopilo důležitost správné výživy a osvojilo si správné stravovací návyky."

Jiří Nevoral a kol.
Výživa v dětském věku

Zdá se Vám to jako sci-fi? Ano, někdy to tak vypadá a možná i je.

Proto vznikl Cepík – projekt zaměřený na zdravý životní styl předškolních dětí ale i rodičů.Jsme tady, abychom pomohli, poradili. Jednoduše, názorně.Pro děti jsou připravena představení s Cepíkem. Cepík je loutka – kamarád, který se učí co je pro něho dobré a co ne. Jedná se o názorná interaktivní představení, kde děti s Cepíkem komunikují.Pro rodiče připravujeme informační materiály, jak má vlastně dětská výživa vypadat. Občas přiložíme i nějaký zajímavý recept, který máme „vyzkoušený na dětech“. A v neposlední řadě se budeme věnovat školním jídelnám. Budeme se jim snažit pomoct s pestrostí a atraktivností jídelníčku, společně budeme postupně snižovat množství cukru v pití, bonbóny nahrazovat ovocem.